thebuilder.co.il

חברות בנייה - למה מחירי הנדל"ן בישראל גבוהיםדיור בר השגה באופן אידיאלי, יהיה דיור אשר עלותו לא תעבור את סך ה-30% מהכנסותיו של משק בית פרטי. אלא שבניגוד לאידיאל, מחירי הבנייה בישראל עולים בהתמדה בשנים האחרונות, כתוצאה מפקטורים שונים כגון עלייה במחירי חומרי הגלם והתנהלות בעייתית של המוסדות החשובים במדינה


סיבות אלו, הן שגרמו למאות אלפי ישראלים לצאת לרחובות במחאה על בעיית הדיור בארץ. בשורות הבאות ננסה להבין מהן הסיבות שגורמות לעליית יוקר המחירים וליצירת בועת הנדל"ן, שעלתה לראש סדר היום הציבורי החל מחודש יוני 2011.


מדד התשומות למגורים

אחד הפרמטרים שמשפיעים ביותר על יוקר הבנייה, נקרא מדד התשומות למגורים. מדובר במדד שמאגד בתוכו את כל ההוצאות הכרוכות בבניית שטח חדש לצרכי מגורים.

מדד התשומות למגורים הוא מדד רחב מאוד, שכן הוא כולל בתוכו קריטריונים רבים כגון עלות החומרים והמוצרים, שמהווים למעלה מ-40% ממרכיביו, וכן קריטריונים נוספים כמו הובלות, מיסוי, ביטוח, מפעילי ציוד, פועלים וכמובן גם שעת העבודה שיש לשלם לכל אחד מאנשי המקצוע שהוזכרו.


התייקרות חומרי הגלם - שוב הסינים אשמים...

בעשור האחרון היינו עדים לתופעה מצערת של גידול עלויות הנפט ודלקים אחרים נוספים. מאחר שהחומרים הדרושים עבודות בנייה הם חומרים עתירי אנרגיה, כמו למשל שיש, אבן, חצץ, מרצפות, מלט, בטון וכו', היקור במחירי האנרגיה משפיעים ביחס ישר על עלות החומרים הללו. ההתייקרות נגרמת כתוצאה מדרישות גבוהות בסין ובהודו לחומרים אלו.

בנוסף, מאחר שסעיף ההובלה מהווה למעלה מארבעה אחוזים במדד התשומות למגורים, הרי שהעלייה במחירי האנרגיה מייקרת גם את מחירי ההובלה, מה שמשפיע באופן ישיר על העלות הסופית של בניית דירה בישראל.

בנוסף, קבלנים מייבאים את חומרי הגלם ממדינות זרות, ובשל כך, עלייה בשער החליפין מעלה את מחיר יבוא חומרי הגלם ובכך משפיעה גם על מדד התשומות למגורים, שכן עלות החומרים מהווה כאמור חלק משמעותי מאוד מהנתח.

מחירי נדל"ן
עלייה בשכר העבודה (עבודה זרה כבר לא זולה)

חברות בניה נאלצות לגבות מחירי בנייה יקרים יותר גם בשל העלייה בשכר עבודתם של אנשי המקצוע המעורבים בתהליך הבנייה.

שכר העבודה מהווה גם הוא חלק מכובד במדד התשומות למגורים, ולכן כל עלייה כזו עשויה להשפיע באופן משמעותי על עלות הבנייה הכוללת.

שכר העבודה שגובות חברות בנייה עולה בעיקר בשל ההגבלות שחלו משנת 2010 על שימוש בעובדים זרים ככוח עבודה בענף הבנייה.

אם עד לפני שנתיים היה ניתן למצוא במדינה כ-80,000 עובדים זרים בענף הבנייה, רובם ממוצא ערבי, הרי שהיום הנתונים השתנו באופן משמעותי וירדו לכ-8,000 עובדים בלבד נכון ל-2010.

צמצום אשרות העבודה לעובדים הזרים הופכת את אנשי הבניין הישראלים לכוח העבודה המרכזי, ואילו הפעם מדובר בכוח עבודה שמרוויח הרבה יותר כסף ביחס לעובדים הזרים, מה שמוביל בהכרח לעלייה במדד התשומות למגורים.

בנוסף, בעונת הקיץ קיים הסדר קיבוצי עם עובדי הבניין המורה על קיצור יום העבודה לשבע שעות בלבד. קיצור יום העבודה לא רק מעכב את קצב עבודת הבנייה אלא גם גורם לייקור ישיר בעלות הבנייה הכוללת.


ומה עם מיסים?

אילו לא די בכל הפרמטרים שהזכרנו, המשפיעים על עלותן של עבודות בנייה בארץ, הרי שבתחילת שנת 2011 הכנסת אישרה הצעת חוק לפיה חברות בניה יחויבו במיסים גבוהים לצורך קבלת אישורים לכריתת עצים.

התנאים המחמירים של החוק קובעים כי כריתה היא למעשה כל פגיעה בעץ, לרבות גיזום ענפים, ריסוס ואפילו קילוף חלקים מקליפת העץ.


ויש עוד כמה גורמים...

חשוב לציין כי בועת הנדל"ן הישראלית, על אף שנראית רדיקלית מאוד, אינה מנותקת מהמתרחש בשוקי הנדל"ן במדינות המתקדמות בעולם. גם בבריטניה ובארה"ב היינו עדים לעלייה תלולה במחירי הנדל"ן.

הסיבה לכך נובעת מן העובדה כי משקיעים המחפשים אפיק נוח ובטוח להשקעה, בוחרים לרוב באפיקי הנדל"ן ובכך תורמים ליצירתה של הבועה הכלכלית (ובפרט משקיעים זרים שרוכשים דירות במחירים גבוהים וגורמים לעלייה במחירי הנדל"ן בישראל).

בנוסף, קיימת תופעה גלובאלית של עלייה במרבית מחירי המוצרים, ולא רק של הדירות, כתוצאה מאינפלציה. הממשלה הישראלית למשל, חותרת בצורה גלויה ליצירת אינפלציה בסדר גודל של 2-3%.


כדי להתגונן מפני עלייה חדה בעלות מחירי הדירות, יש לשאוף לבצע עסקאות בדולרים, לרבות רכישת אג"ח צמוד לדולר, הפקדת כספים עבור הקבלן בצמוד לדולר, רכישת אופציות רכש בדולרים וכו'
07/09/2011    thebuilder.co.il
פורום בנייה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר thebuilder.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2019 thebuilder.co.il כל הזכויות שמורות
אתר קבלנים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום קבלני בניין
מחפשים קבלן בניין מומלץ? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם הקבלנים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!