thebuilder.co.il

ליקויי בנייה – כל מה שחשוב לדעת


עבודות קבלנות ובנייה נחשבות למורכבות מאוד וחייבות להתבצע על פי תכניות מאושרות ותקניות. במקרים רבים העבודה נעשית על ידי הקבלנים כראוי אבל עדיין עלולים להיווצר מקרים שונים בהם נוצרים ליקויי בניה אלו ואחרים.  

ליקויי בנייה חלקם נובעים מעבירות בניה שנובעות מאי היצמדות לתכניות, משימוש בחומרים שאינם תקניים וכו' ועלולים ליצור מפגעים שונים בהם סדקים בקירות, ליקויי ריצוף, כשלים בעמידות ותפקודים של דוודים ומכונות, נזילות בשל איטום כושל, ליקוי במוצרי נגרות ואלומיניום ועוד. כלל הליקויים הללו, ואחרים נוספים, נחשבים להפרת חוזה על פי חוק וללקוח ישנה אפשרות לתבוע פיצוי הולם בגינם.

בין תקופת הבדק לתקופת האחריות

חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973 הינו החוק המרכזי אשר עומד במרכז תביעות אלו. סעיף 4 בחוק מתייחס בפרוטרוט לנושא  ומדבר על אי התאמה בין החוזה הקיים והמצב בשטח. החוק קובע כי כל דירה חייבת להיבנות על פי המפרט שאושר, התקנים הרשומים ותקנות הבניה וכי ישנן שתי תקופות עיקריות שמגנות על רוכשי הדירות מבחינת ליקויי הבניה - אלו הן תקופת הבדק ותקופת האחריות:
תקופת הבדק מוגדרת בזמן שעובר ממועד מסירת הדירה לקונה והיא כוללת טווחי זמן שונים לטיפול בליקויי הבניה. ההנחה היא שאם הליקוי התגלה במהלך תקופת הבדק אזי הוא נגרם כתוצאה מעבודה קבלנית לקויה. במידה והקבלן טוען שהליקוי נובע מפעולות הדיירים חובתו להוכיח זאת. תקופת הבדק משתנה מליקוי אחד למשנהו, יכולה לנוע משנה אחת ועד שבע שנים, וניתן להתעדכן על כך בחוק המפורט.
תקופת האחריות אורכת 3 שנים והיא מתווספת לתקופת הבדק. כלומר אם תקופת הבדק היא שנה הרי שתקופת האחריות נמתחת עד לארבע שנים. ההבדל בין תקופת הבדק לתקופת האחריות הוא בנטל ההוכחה. בתקופת הבדק הקבלן הינו האשם, אלא אם הוכיח אחרת, ובתקופת האחריות הלקוח חייב להוכיח כי הליקוי לא נוצר בגין מעשה או מחדל שלו. החוק מחמיר במקרים של אי התאמה יסודית המוגדרת כאי התאמה בין חלקי הבניין הגורמת לסכנה ליציבותו ובטיחותו. במקרים כאלו, תקופת הבדק נמשכת עד 20 שנים ממועד מסירת הדירה. בנסיבות הללו יש להארכתה הצדקה גם אם הליקוי התגלה לאחר שנים.

כיצד מגישים תביעה בשל ליקויי בנייה?

ניתן להגיש תביעה בגין ליקויי בניה במידה והקבלן לא תיקן ליקויים ונתגלעו חילוקי דעות מולו - התביעה יכולה לכלול בגין הנזקים עצמם, וכן, פיצוי בשל ירידת ערך, בשל ליקויי בניה שלא ניתן לתקנם, בשל איחור במסירה, עגמת נפש בגין הפרת הסכם וכו'. במרבית המקרים רצוי ואף נדרש להיעזר בשירותיו של עו"ד המתמחה בהגשת תביעות ליקויי בניה כנגד קבלנים אשר יקבל לידיו את המקרה וינחה את הלקוח לגבי ההתנהלות מסודרת וחכמה. התביעה חייבת להיות מבוססת על דו"ח המוגש מטעם מהנדס הבקיא בנושאי בדק בית ועל מסמכים נדרשים אחרים - כל אלו יכולים לסייע בהתמודדות מול הקבלן ונציגיו בהתנהלות הליך משפטי מהיר ומוצדק ככל האפשר.18/02/2019    thebuilder.co.il
פורום בנייה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר thebuilder.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2020 thebuilder.co.il כל הזכויות שמורות
אתר קבלנים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום קבלני בניין
מחפשים קבלן בניין מומלץ? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם הקבלנים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!