thebuilder.co.il

המדריך השלם על קבלניבניה


גם היום, כל ישראל מוצפת חברות בנייה גדולות שבונות בכל מטר פנוי, יש לא מעט קבלני בניה עצמאים, שדואגים למנף את הענף שלהם

תהליך הבניה, אפילו בפרוייקטים קטנים יחסית, מערב כוח אדם רב: החל מהאדריכל, המהנדס והמודד, וכלה בפועלי הבניין הפשוטים ביותר. עם זאת, ולמרות שכל אחד מאלה חיוני להצלחת המשימה, אין ספק כי ה"מאסטרו", המנצח על המלאכה כולה, הוא קבלן בניה. למעשה, לא מדובר אפילו על קבלן בניין בודד בדרך כלל. על פי הערכות גסות, לא פחות מ30 (!) קבלני בניה שונים ישתתפו בבניית וילה קטנה, והמספר מוכפל ומשולש כאשר מדובר בפרוייקטים גדולים יותר.

אז מה זה קבלן בניה?קבלני בנייה

קבלני בניה חייבים להיות רשומים (על פי חוק) בפנקס הקבלנים. רישומו של קבלן בניין בפנקס זה, שלפי שמו קל להסיק כי הוא כולל את כל הקבלנים הרשומים בישראל, הוא תחת ענף 100- עיסוק עיקרי בניה. עם זאת, אין פירוש הדבר כי כל קבלני בניה זהים זה לזה.

למעשה, בפנקס הקבלנים מצויינת לא רק מגמתו הכללית של קבלן בניין, אלא גם תחום עיסוק ספציפי (הריסה, שלד, תשתיות וכו'), מחזור עסקים (האם קבלן בניין זה מתמקד בבניית בתים פרטיים או שיפוצים, או לחליפין מדובר בחברת ענק הבונה שכונות שלמות), ועוד כהנה וכהנה תנאים מגבילים.

איך הופכים להיות קבלני בניה?

גם אם בחרתם קריירה אחרת לגמרי, כדאי להתוודע להכשרה אותה עוברים קבלני בניה כדי להבין טוב יותר את שיטות עבודתם. רישום בפנקס הקבלנים כפי שהזכרנו דורש 7 שנים של ניסיון עבודה מוכח בפרייקטי בניה, וכן מעבר בחינות הסמכה של משרד העבודה (אם מדובר גם במנהל עבודה יש לעבור גם מבחנים של משרד התעשיה והמסחר), או לחליפין תואר מהנדס. בדרך כלל ההכנה לבחינות ההסמכה נעשית באחת מן המכללות הרבות המציעות מסלולי לימוד יעודיים, בקורסים של 500-600 שעות.

קבלני בניה- סוגים ועלויות

כפי שציינו, קבלן בנייה מוגדר לא רק על פי עויסוקו הכללי אלא גם לפי תחום פעילות ספיציפי. הרשימה הבאה הינה חלקית ביותר, והמחירים המוצעים הם הדגמא בלבד, כאשר בפועל המחיר משתנה מאוד לפי המיקום הגיאוגרפי, הקבלן הספציפי, והיקף העבודה.

קבלן שלד - תפקידו הוא בניית החלק ה"גרמי" של הבניין, ולכן מטבע הדברים מדובר בהיקף העבודה הגדול ביותר בכל פרוייקט. קבלן שלד יגבה 600-800 ש"ח עבור כל מ"ר של שטח בנוי לא כולל חומרי בניה ואספקה, ובערך 1300-1500 ש"ח למטר כולל חומרי הבניה. לפעמים שווה לסגור על עבודה ולהביא לבד את החומר

קבלן הריסה - קבלן בניין זה רלוונטי לא רק כאשר השטח מלא במבנים גדולים המיועדים להריסה, אלא גם כאשר מדובר בקרקע בתולית הזקוקה ליישור מיוחד וכדומה.

עלות עבודתו תלויה מאוד בכמות וקושי העבודה, וכתוצאה מכך גם ברמת המיכון והציוד שעל קבלן ההריסה לספק (החל מפועלים עם אתי חפירה וכלה בחומרי נפץ וטרקטורי ענק), ונעה בין 20 שקלים למ"ר ועד 400 ש"ח למטר רבוע.

קבלן עד מפתח - קבלן עד מפתח הוא למעשה סוג של הכלאה בין הקבלנים המקצועיים ליזם או מפיק. למעשה קבלן בנייה זה מייצג את שאר בעלי המקצוע בפני הבעלים או היזם, ואחראי על תיאום כלל העבודה ואספקת המוצר המוגמר (קרי המבנה בכללותו). קבלן עד מפתח הוא האבא והאמא של הבית החדש שלכם, העסקה איתו די מורכבת כי היא כוללת מלבד השלד (שהוא קל יחסית) את כל החלקים של הבניין.


מקובל כי קבלן העל מספק את כלל השירותים הכרוחים בביצוע, ולעיתים קרובות אף את שירותי התיכנון (אדריכל, מהנדס ומודד) והאישור (ייצוג בוועדה האזורית לתכנון ובניה). שכרו הוא למעשה כמעט כל ערכו של המבנה.


הערכה היא שבבנייה של וילה פרטית מעורבים יותר משלושים אנשי מקצוע, עם הפועלים שלהם, מדובר על מאות אנשים13/08/2010    המאמר עודכן בתאריך 21/07/2019    thebuilder.co.il
פורום בנייה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר thebuilder.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2022 thebuilder.co.il כל הזכויות שמורות
אתר קבלנים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום קבלני בניין
מחפשים קבלן בניין מומלץ? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם הקבלנים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!