thebuilder.co.il

מפקח בנייה - האיש שאחראי שלא יהיו ליקויי בנייהריבוי התביעות נגד קבלני בנייה גרמו להחמרה בחוקי הבינוי. מי שנהנה מזה הם מפקחי הבנייה


מדי שנה מוגשות בישראל קרוב ל-5000 תביעות נגד קבלנים עקב ליקויי בנייה שונים. סך הסכום הכספי של תביעות אלו עולה על חצי מיליארד שקל, בזמן שרק על הוצאות משפטיות ותשלומי פיצויים מוציאים קבלני בניין כל שנה קרוב ל-250 מיליון שקל.
 
הטענה בשוק הבנייה היא שכמות התביעות גדלה בגלל נורמות התנהלות לא נכונה ולא ראויה של קבלני בניין אך גם בגלל טענות לא נכונות של דיירים אשר טוענים שהדירות בהן הם חיים סובלות מליקוי בנייה שונים בזמן שאין זה תמיד כך. ההגדרה של ליקוי בנייה היא, אי עמידה בתקן הנדרש ובמידה ואין תקן קבוע מדובר על ליקוי שמסב נזק למבנה או לדיירים בו. מחקר שנערך לאחרונה גילה שליקויי הבנייה נפוצים ביותר מגיעים מתחום אינסטלציה, ריצוף, ועבודות טיח.


למה יש ליקוי בנייה?

 • יותר מדי עובדים יותר מדי בעיות - דירה או בית היא מערכת מורכבת עליה עובדים עשרות אנשים לפעמים, לא תמיד העבודה יוצרת סינכרון מלא בין בעלי מקצוע השונים, מה שיוצר בסופו של דבר חוסר התאמה     
 • חוסר ידיעה- ישנם קבלנים מקצועיים אך ישנם גם קבלנים ובעלי מקצוע שאינם מקצועיים ואינם יודעים את החוק. הם לא ידעו מה התקנים, והדבר יוביל לליקויי בנייה. לרוב אותם בעלי מקצוע גם ייעלמו אחרי שהעבודה תסתיים...    
 • רשלנות טבעית- כמו בכל מקצוע יש אנשים שמכירים את החוק אך לא מקפידים עליו.       
 מפקח בנייה
תפקידו של מפקח בנייה ואחריותו על ליקויי בנייה

מפקח בנייה מתמנה על ידי בעל המבנה כדי לפקח על עבודתו של הקבלן ולוודא , בין היתר, שלא קיימים ליקוי בנייה במבנה.

על מנת שעבודתו תעשה בצורה נכונה יש לקבוע תחילה, מהו מעמדו וסמכויותו של מפקח בנייה, להציג תוכנית בנייה מפורטת שתכלול היקף, תצורת בנייה (אם אפשר אז מודל בנייה), לוח זמנים, מיקום ותקציב, ולבצע תיאומים בין מפקח בנייה לקבלן בנייה.
 
מפקח בנייה מוסמך לעשות עבודתו בשורה של פרויקטים, מדירות פרטיות ובנייני מגורים ועד בנייה מסחרית ותעשייתית, עבודות תשתית וביקורת איכות בנייה. במהלך עבודתו עליו לעשות את הדברים הבאים:

 • לוודא קבלת אישורים ועדכון התקדמות לרשויות השונות
 • לכתוב יומן עבודה יומי
 • לתאם לוחות זמנים עם קבלנים
 • לנהל את עבודת הקבלנים ואנשי המקצוע בשטח
 • לוודא עמידה בתקציב הפרויקט
 • לוודא שהעבודה נעשית בהתאם לתוכנית העבודה, ולציין תיקונים נדרשים
מפקח בנייה איננו אמור לעשות את עבודת החשמל או הבנייה אלא לוודא שהעבודה נעשית על ידי הקבלנים שנשכרו לשם כך.

לא פעם מפקח בנייה יוזמן למקום עבודה רק למתן היתר אך לרוב יעדיף בעל הפרויקט שהוא יגיע לשטח מדי יום או כמה פעמים בשבוע כדי לפקח על התקדמות העבודה.
 
כפי שצוין בתחילת המאמר, מפקח בנייה אחראי שלא יהיו ליקוי בנייה מצד קבלן בנייה ושאר אנשי המקצוע. לשם כך עליו לבדוק את טיב החומרים, טיב העבודה, להתריע בפני קבלנים על טעויות במפרט העבודה, לאשר שיטות ביצוע וחלופות שלהן, ולהנחות את הקבלנים במידת הצורך.

מפקח בנייה נשכר על ידי בעל הפרויקט ומכאן שהוא מחויב לו. עליו לנהוג בהתאם לחוזה שנחתם בין השניים, ביושר, הגינות ונאמנות.
 
חשוב להבהיר על מנת שלא יהיו ליקוי בנייה לא מספיק להעסיק מפקח בנייה. יש להעסיק את אנשי המקצוע הטובים ביותר, לדרוש מהם להשתמש בחומרים תקניים, להתייחס לנתונים שעולים בעת תהליך הבנייה  ולא להדחיק אותם, לפעול על פי לוח זמנים סביר ולעמוד בכל ההתחייבויות החוזיות שנחתמות עם בעלי המקצוע השונים.


דברים שמאפשרים לנו להתגונן מפני ליקוי בנייה
 • לבדוק את המבנה עם כניסתו
 • לוודא שבחוזה מצוין שקיימת על המבנה אחריות של 7 שנים
 • שכירת חברת בדיקת מבנים. החברה תבדוק את מערכות החשמל, אינסטלציה, איטום, רעלים ועוד. עלות הבדיקה היא אלפי שקלים.
 • קבלת ערבויות ובטחונות מהקבלן. בשנים האחרונות הממשלה קבעה חוקים שנועדו להגן על רוכשי הדירות בין היתר באמצעות הטלת חובה על קבלנים לרכוש ביטוח נגד ליקויים. ישנם קבלנים שמשתמשים בעצמם בקבלנים מנוסים לבדיקה חיצונית תוך כדי העבודה.        

כדי שלא תהיה רשלנות בבנייה, לא מספיק להעסיק מפקח בנייה, אלא צריך להעסיק אנשי מקצוע מנוסים, גם אם במחיר גבוה13/08/2010    thebuilder.co.il
פורום בנייה

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר thebuilder.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2021 thebuilder.co.il כל הזכויות שמורות
אתר קבלנים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום קבלני בניין
מחפשים מפקח בנייה? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם הקבלנים האמינים והמקצועיים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!